Filter by price
Filter by brands
Color
Material
Storage
Seagate 4TB Surveillance Hard Disk HDD for CCTV 3.5”
Rated 5.00 out of 5
(1)
In stock
₹13,990.00
| Weight | 0.71 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 5 × 4 cm |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Colour | Black |
| Brand | Seagate |
Digitek Professional USB 3.0 Multi Card Reader DCR-022
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹980.00
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Memory Card Slots | M2/Micro SD Slot : MS Micro(M2)/Micro SD/T-FLASH; SD Slot : SD/ SDHC/SDXC ; CF Slot : Compact Flash (CF) ; MS Slot : Memory Stick (MS). |
| Host Connection | USB 3.0 |
| Power Source | USB Bus Power |
| LED Indicators | Not Available |
| Manufacturer | IMS Mercantiles Pvt Ltd (India) |
Angelbird SD Dual Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹7,200.00
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Memory Card Slots | SDXC (UHS-II [312 MB/s]) x 2x |
| Host Connection | USB Type-C Male [USB 3.1 / 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)] |
| Power Source | Thunderbolt/USB Bus Power |
| LED Indicators | Not Available |
| Warranty | 3 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Angelbird Technologies, Or other unspecified manufacturer |
Angelbird 330GB AV Pro XT MK2 CFexpress 2.0 Type B Memory Card
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹34,225.00
Angelbird 128GB AV Pro UHS-II microSDXC Memory Card with SD Adapter
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹4,999.00
Angelbird 256GB AV Pro UHS-II microSDXC Memory Card with SD Adapter
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹9,499.00
Lexar Professional USB Type-C Dual-Slot Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Brand | Lexar |
| Colour | Black |
| Memory Card Slots | 1 x SDXC (UHS-II [312 MB/s]), 1 x microSDXC (UHS-II [312 MB/s]) |
| Host Connection | USB Type-C Male [USB 3.1 / 3.2 Gen 1 (5 Gb/s)] |
| Power Source | USB Bus Power |
| LED Indicators | Available |
| Warranty | 3 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Lexar Co., Or other unspecified manufacturer |
| Importer | Creative Newtech Ltd |
| Country of origin | China |
Lexar Professional CFexpress Type B USB 3.2 Gen 2×2 Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹3,999.00
Lexar Professional Multi-Card 3-in-1 USB 3.0 Reader
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹1,650.00
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Memory Card Slots | 1 x SDXC (UHS-II [312 MB/s]), 1 x microSDXC (UHS-II [312 MB/s]), 1 x CompactFlash Type I (UDMA 7 [167 MB/s]) |
| Host Connection | USB Type-A Male [USB 3.1 / 3.2 Gen 1 (5 Gb/s)] |
| Power Source | USB Bus Power |
| LED Indicators | Available |
| Warranty | 3 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Lexar Co., Or other unspecified manufacturer |
Lexar Multi-Card 2-in-1 USB 3.0 Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹1,200.00
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Memory Card Slots | 1 x SDXC (UHS-II [312 MB/s]), 1 x microSDXC (UHS-II [312 MB/s]) |
| Host Connection | USB Type-A Male [USB 3.1 / 3.2 Gen 1 (5 Gb/s)] |
| Power Source | USB Bus Power |
| LED Indicators | Available |
| Warranty | 3 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Lexar Co., Or other unspecified manufacturer |
SAMSUNG 870 QVO SATA 6.35cm (2.5″) SSD 4TB MZ-77Q4T0BW
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹33,900.00
| Weight | 0.054 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6.98 × 0.68 cm |
| General Feature | Application Client PCs Rated Capacity 4,000 GB (1 GB=1 Billion byte by IDEMA) * Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) Form Factor 2.5 inch Interface SATA 6 Gb/s Interface, compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s interface Dimension (WxHxD) 100 X 69.85 X 6.8 (mm) Weight Approx. 54.0g Weight Storage Memory Samsung V-NAND 4bit MLC Controller Samsung MKX Controller Cache Memory Samsung 4 GB Low Power DDR4 SDRAM |
| Special Feature | TRIM Support TRIM Supported S.M.A.R.T Support S.M.A.R.T Supported GC (Garbage Collection) Auto Garbage Collection Algorithm Encryption Support AES 256-bit Encryption (Class 0),TCG/Opal, IEEE1667 (Encrypted drive) WWN Support World Wide Name supported Device Sleep Mode Support Yes |
| Performance | Sequential Read Up to 560 MB/s Sequential Read * Performance may vary based on system hardware & configuration Sequential Write Up to 530 MB/s Sequential Write * Performance may vary based on system hardware & configuration ** Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated Random Read (4KB, QD32) Up to 98,000 IOPS Random Read * Performance may vary based on system hardware & configuration ** Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated Random Write (4KB, QD32) Up to 88,000 IOPS Random Write * Performance may vary based on system hardware & configuration ** Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated Random Read (4KB, QD1) Up to 11,000 IOPS Random Read * Performance may vary based on system hardware & configuration ** Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated Random Write (4KB, QD1) Up to 35,000 IOPS Random Write * Performance may vary based on system hardware & configuration ** Measured with Intelligent TurboWrite technology being activated |
| Warranty | 3 Years Manufacturer |
| Imported by | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
Kodak 128GB SDXC 95 MBPS Waterproof SD Card
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹3,300.00
| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 5 cm |
| Warranty | 5 Years Manufacturer |
| Brand | Kodak |








