An active life needs a focused pack. That’s what the Lowepro Tahoe BP 150 Backpack offers. Its customizable and well-padded main compartment and roomy front pocket offer plenty of storage for a day’s worth of essential gear, including a tablet. Keep your photo gear and tablet protected and organized in this lightweight and sporty Tahoe Backpack 150.
Features
Features
- Fits DSLR with kit lens (such as 18-135mm) extra lens, flash
- Main compartment has UltraFlexâ„¢ panel that folds for more space
- Zippered outer pocket offers space for earbuds, pens, keys etc.
- Softly padded shoulder straps adjust for a comfortable fit
Price range: ₹3,800.00 through ₹4,300.00
We added you to this product's waitlist and we'll send you an email when the product is available.
Leave WaitlistThis product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹3,724.00–₹4,214.00
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Lowepro Tahoe BP 150 Backpack for DSLR Camera
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
Brand
| Brand | Lowepro |
|---|
General Information
| Capacity (ltr) | Unknown |
|---|---|
| Can Accommodate | DSLR with lens attached (such as Canon Rebel T5i with 18-135mm), Flash plus extra lens (up to 50mm), Personal gear |
| Exterior Material | Synthetic Fabric |
| Inside Bag Dimensions | 25.5 x 12.8 x 36 cm |
| Interior Material | 150D Polyester |
| Closure Type | Zipper |
| Notebook capacity | Not Available |
| Tripod Storage | Not Available |
Warranty
| Warranty | 5 Years Manufacturer |
|---|
Physical Information
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 28 × 22 cm |
| Colour | Black, Galaxy Blue, Mica / Pixel Camo, Red |


Reviews
There are no reviews yet