Hikvision DS-7608NI-K2 8-Ch Metal Body NVR with 2 SATA, of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance.
Hikvision 8 Channel 4K NVR DS-7608NI-K2
Features
Key Features :
- Up to 8-ch IP camera inputs
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 2-ch@8 MP or 4-ch@4 MP or 8-ch@1080p decoding capacity
- 1 HDMI and 1 VGA interfaces, both interfaces support independent video outpu
- 2 SATA interfaces for HDD connection (up to 10 TB capacity per HDD)
- Up to 80 Mbps incoming bandwidth
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 2-ch@8 MP or 4-ch@4 MP or 8-ch@1080p decoding capacity
- 1 HDMI and 1 VGA interfaces, both interfaces support independent video output
- 2 SATA interfaces for HDD connection (up to 10 TB capacity per HDD)
- Up to 80 Mbps incoming bandwidth
Available on back-order
₹9,849.00
Available on back-order
BEST BUY ₹9,652.02 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Hikvision 8 Channel 4K NVR DS-7608NI-K2
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
SKU:
DS-7608NI-K2
Tags: 2mp 5mp supported nvr, DS-7608NI-K2, hikvision 2 hdd supported nvr, Hikvision 8 chanel double sata nvr, hikvision 8chn metal nvr for ip camera, hikvision 8chn nvr 4k, Hikvision DS-7608NI-K2, IP NVR, NVR, Remove term: hikvision 2 hard disc supported nver hikvision 2 hard disc supported nvr
Specification
General Information
| IP Video Input | 8 Channel |
|---|---|
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 80 Mbps ,160 Mbps |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1kΩ, using the audio input) |
Physical Information
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
Related Products
Honeywell Impact I-HNVR-1105 1HDD 5 Channel NVR
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹5,490.00
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 25.5 × 23.1 cm |
| Video Input | 5 Channel |
| Max Resolution | 6MP |
| Bandwidth | Income 50Mbps; Outgoing 40Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160,1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1366×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1366×768, 1440×900, 1280×800 |
| Screen Split | 1/3/4/5/6/7/9 |
| Audio Output | 1x RCA |
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹23,900.00
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 40 × 7.1 cm |
| IP Video Input | 32-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 256 Mbps ,160 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 8 Channel 2 SATA Metal NVR DS-7608NI-Q2
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹7,990.00
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| IP Video Input | 8-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 80 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 8 Channel Metal NVR DS-7608NI-Q1
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹6,990.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 8-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 80 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 8 Channel NVR DS-7108NI-Q1/M
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹5,990.00
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22.5 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 8-ch Up to 4 MP resolution |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 60 Mbps ,60 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Honeywell I-HNVR-1220 H.265 2HDD 20 Channel NVR
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹17,490.00
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 20 cm |
| Video Input | 20 Channel, RJ45 |
| Max Resolution | 8MP |
| Bandwidth | Incoming 120Mbps; Outgoing 100Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160, 2560×1440, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 |
| Screen Split | 1/2/3/4/5/6/7/8/9/10/12/13/16/20A/20B |
| Audio Output | 1x RCA |


Reviews
There are no reviews yet