Professional and Reliability
H.265+ compression effectively reduces the storage space by up to 75%
Adopt stream over TLS encryption technology which provides more secure stream transmission service
HD Video Output
Provide independent HDMI and VGA outputs
HDMI video output at up to 4K resolution
Storage and Playback
4 SATA interfaces for HDD connection (up to 10 TB capacity per HDD)
8/16-ch synchronous playback
Smart Function
Support multiple VCA (Video Content Analytics) events
Configurable special camera smart functions, such as VCA detection (motion, line crossing, intrusion, etc.), heat map, ANPR, and
people counting
Network & Ethernet Access
2 self-adaptive 10/100/1000 Mbps Ethernet interfaces
Hik-Connect for easy network management
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Features
Key Features :
- Up to 32-ch IP camera inputs
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 2-ch @ 8MP or 4-ch @ 4MP or 8-ch @ 1080P decoding capacity
- 1 HDMI and 1 VGA interfaces: both interfaces support independent video output
- 4 HDDs for continuous video recording
- Up to 256 Mbps incoming bandwidth
Out of stock
₹23,900.00
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹23,422.01 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
SKU:
DS-7732NI-K4
Tags: 2mp 4mp supported NVR, 32chn 4k support nvr hikvision, 4MP Hikvision supported NVR, DS-7732NI-K4, Hikvision 32chn channel 4k nvr, Hikvision DS-7732NI-K4, IP NVR, metal nvr, NVR
Specification
General Information
| IP Video Input | 32-ch |
|---|---|
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 256 Mbps ,160 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
Warranty
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
Physical Information
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 40 × 7.1 cm |
Related Products
Tiandy TC-R3108 8 Channel PoE NVR with 4K Output and Smart Playback
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹6,000.00
Hikvision 32 Channel 1U 2 SATA K-Series AcuSense 4K NVR- DS-7632NXI-K2
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹16,690.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| Intelligent Analytics | AI by Device : Facial recognition, perimeter protection, motion detection 2.0 AI by Camera : Facial recognition, perimeter protection, throwing objects from building, motion detection2.0, ANPR, VCA |
| Facial Recognition | Facial Detection and Analytics : Face picture comparison, human face capture, face picture search Face Picture Library : Up to 16 face picture libraries, with up to 20,000 face pictures in total (each picture ≤ 4 MB, total capacity ≤ 1 GB) Facial Detection and Analytics Performance : 1-ch, 8 MP Face Picture Comparison : 4-ch |
| Motion Detection 2.0 | By Device : All channels, 4 MP (when enhanced SVC mode is enabled, up to 8 MP) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm By Camera : All channels |
| Perimeter Protection | By Device : 2-ch, 4 MP (HD network camera, H.264/H.265) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm By Camera : All channels |
| Video and Audio | IP Video Input : 32-ch Incoming : 256 Mbps Outgoing : 160 Mbps HDMI Output : 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz VGA Output : 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz Video Output Mode : HDMI/VGA independent output CVBS Output : N/A Audio Output : 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input) Two-Way Audio : 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | Decoding Format : H.265/H.265+/H.264+/H.264 Recording Resolution : 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA/4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF Synchronous playback : 16-ch Decoding Capability : AI on: 1-ch@12 MP (30 fps)/2-ch@8 MP (30 fps)/4-ch@4 MP (30 fps)/8-ch@1080p (30 fps) AI off: 2-ch@12 MP (30 fps)/3-ch@8 MP (30 fps)/6-ch@4 MP (30 fps)/12-ch@1080p (30 fps) Stream Type : Video, Video & Audio Audio Compression : G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/AAC |
Hikvision 16 Channel Metal NVR DS-7616NI-Q1
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹9,990.00
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32.0 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 16-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 160 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Motion Detection 2.0 | Human/Vehicle Analysis : 4-ch |
Hikvision 16 Channel 4K NVR DS-7616NI-K2
Rated 5.00 out of 5
(1)
Out of stock
₹11,390.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| IP Video Input | 16 Channel |
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Video Output Mode | HDMI/VGA independent output |
| Incoming/Outgoing Bandwidth | Incoming : 160 Mbps Outgoing : 160 Mbps |
| Audio Input/Output | Input : 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) Output : 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
Hikvision 16 Channel 4K NVR DS-7616NI-K1
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹8,490.00
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 16 Channel |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| Output | HDMI/VGA simultaneous output |
| Incoming Bandwidth | 160 Mbps |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input) |
Honeywell I-HNVR-1120 H.265 1HDD 20 Channel NVR
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹8,990.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 20 cm |
| Video Input | 20 Channel, RJ45 |
| Max Resolution | 8MP |
| Bandwidth | Income 80Mbps; Outgoing 80Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160, 2560×1440, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 |
| Screen Split | 1/3/4/5/6/7/8/9/10/13/16/20A/20B |
| Audio Output | 1x RCA |


Reviews
There are no reviews yet