Home > Post Processing Tools > Editing Devices > Display > Projector
Showing 1–20 of 79 resultsSorted by latest
Projector
Epson EpiqVision Ultra EH-LS650B 4K PRO-UHD Laser Projection TV
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹247,000.00
| Dimensions | 40 × 46.7 × 13.3 cm |
|---|---|
| LCD | Native Resolution: 1080p Size: 0.62” (C2 Fine) |
| Screen Size (Projected Distance) | Zoom : Wide: 60″ to 120″ [32.5 to 70.3 cm] Standard Size: 77″ screen [43.3cm] |
| Brightness | White Light Output (Normal / Eco): 3,600 lm / 1,800 lm Colour Light Output: 3,600 lm |
| Operating Altitude | Operating Altitude: 0 m to 3,048 m Over 1,500m / 4,921 ft, with High Altitude mode |
| Start-Up Period | Start-Up Period: About 6 seconds Warm-up period: 30 seconds |
| Direct Power On/Off | Direct Power On/Off: Yes / Yes Power Supply Voltage: 240 V AC ±10%, 50/60 Hz |
| Wireless Specifications (Wireless LAN: Built-in) | Supported Speed for Each Mode : IEEE 802.11n (2.4GHz): 130 Mbps* IEEE 802.11g (2.4GHz): 54 Mbps* IEEE 802.11b (2.4GHz): 11 Mbps* *Maximum speed and range is achievable when used with same enhanced mode technology. Actual data rates, features and performance may vary depending on your computer system, the environment and other factors. Wireless LAN Security: Quick: WPA2-PSK, Advanced: WPA/WPA-PSK Supported EAP type: PEAP, PEAP-TLS, EAP-TLS, EAP-Fast, LEAP Supported Connection Mode: Infrastructure, Access Point |
| Image Enhancement | Image Preset Mode: Yes Super Resolution: Yes Detail Enhancement: N/A 4K Enhancement: Yes (On/Off) Aspect Mode: Yes (Auto / Full / Zoom) Frame Interpolation: Yes (Off / Low / Normal / High) Noise Reduction: Yes (Except 4K Signal) |
| Dimension Excluding Feet | Dimension Excluding Feet (D x W x H): 400 x 467 x 133 mm |
Optoma Technology W400LVE 4000-Lumen WXGA Classroom & Conference Room DLP Projector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹33,990.00
Optoma HD30HDR 1080p HDR Home Entertainment & Gaming Projector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹65,790.00
BenQ Laser Projector LW650 WXGA 4000 ANSI Lumens
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹74,990.00
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30.35 × 11.24 × 22.47 cm |
| Display | Brightness (ANSI lumens) 4000 Resolution WXGA (1280×800) Native Aspect Ratio 16:10 Contrast Ratio (FOFO) 3,000,000:1 Display Color 30-bit (1.07 billion colors) Light Source Laser Light Source Life a. Normal 20000 hrs, b. ECO 20000 hrs, c. SmartEco 20000 hrs |
| Optical | Throw Ratio 1.21~1.57 Zoom Ratio 1.3x Lens F/# = 2.59 ~ 2.87, f = 16.88~21.88 mm Projection Offset (Full-Height) 102.5% Keystone Adjustment 2D, (Auto) Vertical ± 30 degrees; Horizontal ± 30 degrees |
| Picture | Rec. 709 Coverage 90% Picture Modes Bright, HDR10, HLG, Infographic, Presentation, Spreadsheet, User 1, User 2, Video Conference |
| Compatibility | Input Lag 8.3 ms (1080P 120Hz) Resolution Support VGA (640 x 480) to 4K UHD (3840 x 2160) Horizontal Frequency 15K~135KHz Vertical Scan Rate 23~120Hz |
| I/O Interface | HDMI in (x2), HDMI-1 (2.0b/HDCP2.2), HDMI-2 (2.0b/HDCP2.2) USB Type A (x2), USB Type A-1 (2.0/Power Supply1.5A/Service), USB Type A-2 (2.0/Power Supply1.0A/Wireless Dongle) USB Type C (x1), Display Port with PD out 5V/1A RS232 in (DB-9pin) (x1) |
| Audio | Speaker (x1), 10W Audio out (3.5mm Mini Jack) (x1) |
Epson EB-992F FULL HD WUXGA 4000 Lumens 3LCD, 3 Chip Technology Projector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹91,490.00
| Weight | 3.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28.2 × 30.9 × 90 cm |
| LCD | Native Resolution: Full HD 1920 x 1080 |
| Projection Technology | Projection Technology: 3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter |
| Screen Size (Projected Distance) | Screen Size (Projected Distance): 60” screen 1.76m – 2.86 m |
| Brightness and Contrast Ratio | Colour Light Output: 4,000 Lumen – 2,400 Lumen (economy) White Light Output: 4,000 Lumen – 2,400 Lumen (economy) In accordance with ISO 21118:2012 Contrast Ratio: 15,000:1 |
| Keystone Correction | Auto Keystone: 8 point arc correction Projection Orientation:Vertical/Horizontal: ±30° / ±30° Horizontal Slide Keystone Correction: Yes Desktop |
| Connectivity | Interface: USB 2.0 Type A, USB 2.0 Type B, RS-232C, Wired Network, VGA in (2x), VGA out, HDMI in (2x), Composite in, Stereo mini jack audio out, Stereo mini jack audio in (2x), Cinch audio out, Microphone input, Wireless LAN IEEE 802.11b/g/n, Miracast USB Input: USB-B x 1 |
Epson CO-W01 WXGA 3000 Lumens Projector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹32,990.00
| Dimensions | 30.9 × 9 × 28.2 cm |
|---|---|
| Connectivity | Audio Input: (Stereo Mini) x 2 Audio Output: (Stereo Mini) x 1 Mic I/O: (Stereo Mini) x 1 Interface: HDMI 1.4, USB 2.0-A, USB 2.0 Type B (Service Only) USB Input: USB-B x 1 |
| Projection Lens | Type: Manual focus Focal Length: 18.2 mm – 29.2 mm Zoom Ratio: 1.0 – 1.6 (optical zoom) F-number: 1.51 – 1.99 Screen Size: 25 inches – 378 inches |
| Contrast Ratio | Contrast Ratio: 15,000:1 |
| Screen Size (Projected Distance) | Zoom : Wide: 30” – 300” [0.83 – 8.54 m] Zoom : Tele: 30” – 300” [1.36 – 13.86 m] Screen Size (Projected Distance): 60” screen 1.69 – 2.75 m |
| Operating Altitude | Operating Altitude: 0 – 3,000 m ( over 1,500m / 4,921ft: with high altitude mode) |
| Internal Speaker(s) | Sound Output: 16W |
Ant Esport Smart FHD Wifi LED Home Entertainment Android Projector View 611
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹14,490.00
| General Specifications | Operating System : Android 9.0 RAM / ROM : 2GB / 16GB Screen Resolution : 1920 X 1080P Focus Mode : Manual Brightness and Contrast : 4000 Lumens Projection Mode : Front / Rear / Hoisting Images Aspect Ration : 16:9 (4:3) Projector Light Source : LED Supply Voltage : 100-250V Light Source Lifespan : 50000 Hrs Speaker Power : 5W Overall Power : 135W Picture Size (Max) : 30 Inch – 120 Inch Projector Ratio : 1.5 : 1 Projection Distance : 1.3M Contrast Ratio : 1500 : 1 Video Format : MP4 / 3GP / MPEG / MPG / MKV / AVI / FLV Audio Format : MP3 / WMA / OGG / AAC / FLAC / WAV Image Format : BMP / JPG / GIF / PNG Input : HDMI / USB Output : 3.5mm Earphones Keystone Correction : Electronic Keystone Correction Mode of Operation : Infrared / Remote Control Ports : HDMI X 1, USB X 1, AUX X 1, Power X 1 Wireless Connectivity : Built In 2.4Ghz / 5GHz Support Display Language : Multilingual Support |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | ANT Esports |
| Country of origin | India |
Optoma ZW350e WXGA DuraCore Laser Projector
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹61,490.00
| Weight | 4.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.4 × 21.6 × 11.4 cm |
| Light Type | Laser |
| Display / Image | Display technology : DLP™ Resolution : WXGA (1280×800) Brightness : 4,000 lumens Contrast ratio : 30,000:1 Contrast ratio – dynamic : 3,00,000:1 Native aspect ratio : 16:10 Aspect ratio – compatible : 4:3,16:9,16:10 Keystone correction – vertical : +/-40° Displayable colours (millions) : 1073.4 Horizontal scan rate : 15 ~ 140Khz Vertical scan rate : 24 ~ 120Hz Uniformity : 75% Screen size : 0.76m ~ 7.62m (30″ ~ 300″) diagonal |
| Lamp Info | Light source type : Laser LASER life : 30,000 hours |
| Optical | Throw ratio : 1.54:1 ~ 1.72:1 Projection distance : 1m – 10m Zoom : 1.1 Zoom type : Manual Focal length : 21.85 ~ 24.00 Native offset : 112% |
| Connectivity | Inputs 2 x HDMI 1.4a 3D support Outputs 1 x Audio 3.5mm, 1 x USB-A power 1.5A Control 1 x RS232 |
| General | Noise level (typical) : 27dB PC compatibility : WUXGA,1080P,UXGA, SXGA+,SXGA ,WXGA+,WXGA,720P,XGA,SVGA,VGA 2D compatibility : NTSC M/J, 3.58MHz, 4.43MHz PAL B/D/G/H/I/M/N, 4,43MHz SECAM B/D/G/K/K1/L, 4.25/4.4MHz 480i/p, 576i/p, 720p(50/60Hz), 1080i(50/60Hz), 1080p(50/60Hz) 3D compatibility : Side-by-Side:1080i50 / 60, 720p50 / 60 Frame-pack: 1080p24, 720p50 / 60 Over-Under: 1080p24, 720p50 / 60 3D : Full 3D Security : Kensington Lock, Password protected interface IP rating : IP6X OSD / display languages : 25 languages: Arabic, Czech, Danish, Dutch, English, Farsi, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Chinese (simplified), Spanish, Swedish, Chinese (traditional), Turkish, Vietnamese 24/7 operation : Yes 360° operation : Yes Operating conditions : 5°C ~ 40°C, Max. Humidity 85%, Max. Altitude 3000m Speaker count : 1 Watts per speaker : 15W In the box : Power adaptor Remote control : Basic user manual |
Cadyce Wireless Laser Pointer Presenter with Display – CA-XWP
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹2,600.00






