Home > Shop
Showing 1–20 of 52 resultsSorted by latest
Filter by price
Filter by brands
NikonNikon 52
Shop
Nikon NIKKOR Z 85mm f/1.8 S Lens
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Nikon EN-EL15c Rechargeable Lithium-Ion Battery (7.0V, 2280mAh)
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹4,890.00
Nikon Z 5II Mirrorless Camera with NIKKOR Z 24-70mm f/4 S Lens
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹194,995.00
Nikon Z30 Mirrorless Camera with 16-50mm and 50-250mm Lenses
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Nikon Zfc Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
Nikon Z50 Mirrorless Camera with 16-50mm & 50-250 Lens Kit
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹105,995.00
Nikon 6×21 CoolShot Pro II ML94 Stabilized Laser Rangefinder
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹36,495.00
| Weight | 0.179 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 7.5 × 4.2 cm |
| Laser Type | Class 1M Eye Safe (IEC60825-1: Class 1M/Laser Product), FDA/21 CFR Part 1040.10: Class I Laser Product |
| Metering Range | 8 to 1200 yd / 7.3 to 1097.3 m |
| Accuracy | 8 to 700 yd / 7.3 to 640.1 m: ±0.75 yd / 0.69 m 700 to 1000 yd / 640.1 to 914.4 m: ±1.25 yd / 1.14 m > 1000 yd / 914.4 m: ±1.75 yd / 1.6 m |
| Peak Wavelength | 905 nm |
| Prism Type | Roof |
| Magnification | 6x |
Nikon 6×21 CoolShot Lite Stabilized ML52 Laser Rangefinder
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹32,495.00
| Weight | 0.17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9.6 × 7.4 × 4.1 cm |
| Laser Type | Class 1M Eye Safe (IEC60825-1: Class 1M/Laser Product), FDA/21 CFR Part 1040.10: Class I Laser Product |
| Metering Range | 7.5-1,090m / 8-1,200 yd |
| Accuracy | ±0.75m/yd. (shorter than 700m/yd.) ±1.25m/yd. (700m/yd. and over, shorter than 1,000m/yd.) ±1.75m/yd. (1,000m/yd. and over) |
| Peak Wavelength | Unknown |
| Prism Type | Roof |
| Magnification | 6x |
Nikon 6×21 CoolShot 40 Laser Rangefinder
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹18,100.00
| Weight | 0.17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 10 cm |
| Fog Proof | No |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon 6×21 CoolShot 40i Laser Rangefinder
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹22,100.00
| Weight | 0.17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 10 cm |
| Fog Proof | No |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Fieldscope ED50
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹36,000.00
Charcoal Grey
Pearlescent Green
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Weight | 0.47 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 15 cm |
| Fogproof | Nitrogen Filled |
| Colour | Charcoal Grey, Pearlescent Green |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Forestry Pro II Laser Rangefinder
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹35,000.00
| Weight | 0.17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 10 cm |
| Fog Proof | Nitrogen Filled |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon ProStaff 7S 10×42 Binocular
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹17,990.00
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 10 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Marine 10X50 CF WP Tundra Binocular
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹19,990.00
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 10 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Aculon T01 10X21 Binocular
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹6,250.00
| Weight | 0.755 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 10 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Aculon A211 10×50 Binocular
Rated 5.00 out of 5
(1)
Available on backorder
₹13,100.00
| Weight | 0.755 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 10 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
Nikon Aculon A211 12×50 Binocular
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹14,000.00
| Weight | 0.755 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 10 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Nikon |
