Suitable for landscapes, nature, and astrophotography, the Nikon F-mount AF 14mm f/2.8 from Samyang is a bright ultra-wide prime characterized by its autofocus design and immense field of view. The optical design features one extra-low dispersion element, two aspherical elements, and four high refractive index elements, which help to reduce a variety of aberrations and distortions for greater sharpness, clarity, and color rendering. An Ultra Multi-Coating has also been applied to individual elements to suppress lens flare and ghosting for improved contrast when working in strong lighting conditions. Complementing the optical design, the autofocus system makes use of a lightweight focusing group for quick and quiet performance that benefits both photo and video applications. Additionally, the lens also has an all-metal housing and is weather-sealed for use in inclement weather conditions.
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Samyang AF 14mm f/2.8 Lens for Nikon F
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| Focal Length | 14mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Format Compatibility | Full Frame |
| Angle of View | 116.6° |
Physical Information
| Weight | 0.474 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.1 × 13.21 × 13.21 cm |


Reviews
There are no reviews yet