This Manfrotto Advanced Camera and Laptop Backpack Tri M is designed to be used in three different ways. It can be used as either a sling bag, a standard backpack or indeed in the ”X” position depending on your personal preferences. The bag is designed to easily hold a DSLR or CSC with an attached 24-70/2.8 along with a further 3 lenses and a flash. With the bag in ”X” or sling mode you can easily swing the bag to one side for easy access to your gear during those all-important moments on a shoot. The backpack is divided into two compartments. The bottom half is dedicated to your photography gear and contains additional padding for added security, while the top half is used for personal items. The bag has a dedicated pocket for media cards and also includes a compartment in which you can store a 10” tablet. Two additional external zippered pockets provide a means by which you can bring some personal items along on a shoot, and the clever frontal tripod straps allow for a small tripod to be attached to the bag. The bag also includes a rain protector for those who find themselves shooting in inclement weather.
Features
Features
- Space to fit a DSLR camera kit or CSC kit with multiple lenses
- Manufactured from the high quality materials.
- Made of extra resilient material for high performance
- Includes padded dividers and a 10” tablet compartment
- Straps on front can hold a retractable tripod
₹7,750.00
Available on back-order
BEST BUY ₹7,595.00
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Manfrotto Advanced Tri M Camera and Laptop Backpack
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| Capacity (ltr) | Unknown |
|---|---|
| Can Accommodate | DSLR camera along with up to 4 lenses, a 10” tablet |
| Exterior Material | Nylon |
| Inside Bag Dimensions | 200 mm x 170 mm x 410 mm |
| Interior Material | 150D Polyester |
| Closure Type | Zipper |
Physical Information
| Weight | 1.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 25 × 25 cm |


Reviews
There are no reviews yet