The new Impact IP camera I-HIE4PI-LC provide high-quality yet affordable surveillance for small and medium businesses which include small retail shops, gyms, schools, residential homes, etc. The new series includes high resolution IP IR cameras, in both eyeball dome and bullet configurations, and comes with fixed and variable lens options. The new Impact IP series caters to all kinds of customer applications. The cameras come with various variants of IR LEDs to provide best-in-class, effective and efficient surveillance even during the night. The cameras are IP67 rated which makes them resilient for any outdoor applications as well.
Honeywell Impact CCTV 4MP IP Dome Starlight Color Vision Support tripwire and perimeter Built In Mic, SD Card Slot with Metal Housing Camera I-HIE4PI-LC
Features
Key Features:
- Up to 2592×1520@25fps
- Built-in Mic, SD Card Slot, Reset Button
- Support tripwire and perimeter
Out of stock
₹5,890.00
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹5,772.20 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Honeywell Impact CCTV 4MP IP Dome Starlight Color Vision Support tripwire and perimeter Built In Mic, SD Card Slot with Metal Housing Camera I-HIE4PI-LC
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| Camera | Image Sensor 1/2.8” CMOS Signal System PAL/NTSC Min. Illumination Color: 0.0008Lux@ (F1.0, ACG ON), 0Lux with LED on Shutter Time 1s to 1/100,000s Day & Night N/A Wide Dynamic Range 120dB Angle Adjustment pan 0~340°, tilt 0~75°, roate 0~360° |
|---|---|
| Lens | Lens Type Fixed Focus 2.8mm Lens Mount M12 Aperture F1.0, Fixed FOV Horizontal field of view: 93.8° |
| COMPRESSION STANDARD | Video Compression IH+265/H.265/H.264 Video Bit Rate 32Kbps~6Mbps Audio Compression G.711A/G.711U/ADPCM_D Audio Bit Rate 8K~48Kbps |
| IMAGE | Alarm Trigger Motion Detection, Mask Alarm, IP Address Conflict Video Analytics Tripwire, Perimeter |
| FEATURE | Alarm Trigger Motion Detection, Mask Alarm, IP Address Conflict Video Analytics Tripwire, Perimeter |
| INTERFACE | Communication Interface 1 RJ45 10M/ 100M self adaptive Ethernet port Audio I/O Mic in Reset Button Yes On-board storage Built-in MicroSD card slot, up to 512 GB |
Related Products
Hikvision 2 MP 3 line series AcuSense IP Dome Human and Vehicle tracking by deep learning, Dark Fighter CCTV Camera DS-2CD3126G2-IS
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹5,690.00
| Weight | 0.82 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 14.1 cm |
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
Secureye 8 Port Giga PoE Switch 8 PoE + 2 Uplink 10/100/1000 Mbps for CCTV Surveillance System S-8GE-2UG-LD
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹3,850.00
Secureye 24 Port 24 + 2 PoE Switch S-24FE-2UE-LD
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹9,690.00
| Weight | 3.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 28.5 × 4.4 cm |
| Network Port | 24 10/100 port support IEEE802.3af/at |
| UP link port | 2GE Port |
| Network protocol | IEEE 802.3, IEEE802.3u,802.3x,802.3af/at |
| Power | PoE port output power : 15.4W/30W IEEE802.3af/at PoE power supply pins : Both 1/2+,3/6- and 4/5+,7/8- |
| Transmission distance | 100 ~ 150m |
| Network Medium | 10/100Mpbs 5 class and above non shielded twisted pair |
Honeywell Performance AHD 16ch DVR 1080 Full HD HA-DVR-2116-L
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹11,000.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.6 × 4.8 cm |
| Analog Camera Input | 16 Channel, BNC |
| AHD Camera | 1080P@25/30, 720P@25/30fps |
| Audio In/Out | 1/1, RCA |
| Video Compression | H.265 / H.264 |
| Resolution | 1080N, 720P, 960H, D1, CIF |
| Record Rate | Main Stream: 1st channel 1080N/720P(1~25/30fps), Other Channels 1080N/720P(1~15fps); 960H/D1/CIF (1~25/30fps) Sub Stream: CIF (1~7fps) |
Honeywell CCTV 8 Channel NVR Performance Lite HA-NVR-2108
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹4,750.00
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 23.3 × 4.2 cm |
| Operating System | Embedded Linux |
| Video Compression | Standard H.265, H.264 |
| Network Access Bandwidth | 64 MBPS |
| Video Output | HDMI × 1 : 2560×1440/1920×1080/1280×1024/10 24×768 VGA × 1 : 1920×1080/1280×1024/1024×768 |
| 2-way Audio | No |
| Record Mode | Manual / Scheduled / Motion Detection |
Honeywell CCTV Camera AHD 2MP Full HD IR Fixed Lense Bullet Night Vision 1080P HABC-2005PI-L
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹1,475.00


Reviews
There are no reviews yet