The new Impact IP camera I-HIB4PI-LS provide high-quality yet affordable
surveillance for small and medium businesses which include small
retail shops, gyms, schools, residential homes, etc. The new series
includes high resolution IP IR cameras, in both eyeball dome and bullet
configurations, and comes with fixed and variable lens options. The new
Impact IP series caters to all kinds of customer applications. The cameras
come with various variants of IR LEDs to provide best-in-class, effective
and efficient surveillance even during the night. The cameras are IP67
rated which makes them resilient for any outdoor applications as well
Honeywell Impact CCTV 4MP IP Bullet Starlight Support tripwire and perimeter Built In Mic, SD Card Slot with Metal Housing Camera I-HIB4PI-LS
Features
Key Features:
- Up to 2592×1520@25fps
- Built-in Mic, SD Card Slot, Reset Button
- Support tripwire and perimeter
Out of stock
₹5,790.00
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹5,674.19 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Honeywell Impact CCTV 4MP IP Bullet Starlight Support tripwire and perimeter Built In Mic, SD Card Slot with Metal Housing Camera I-HIB4PI-LS
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| Camera | Image Sensor 1/2.8” CMOS Signal System PAL/NTSC Min. Illumination Color: 0.002Lux@ (F1.6, ACG ON), B/W: 0Lux with IR Shutter Time 1s to 1/100,000s Day & Night Dual IR Cut Filter with Auto Switch Wide Dynamic Range 120dB Angle Adjustment Bracket, pan 0~360°, tilt 0~75°, roate 0~360° |
|---|---|
| Lens | Lens Type Fixed Focus 4mm Lens Mount M12 Aperture F1.6, Fixed FOV Horizontal field of view: 93.8° (2.8mm)/78° (4mm) |
| COMPRESSION STANDARD | Video Compression IH+265/H.265/H.264 Video Bit Rate 32Kbps~6Mbps Audio Compression G.711/G.711U/ADPCM Audio Bit Rate 8K~48Kbps |
| IMAGE | Max. Resolution 2592×1520 Main Stream PAL: 25fps (2592×1520, 2560×1440, 2304×1296, 1920×1080, 1280×720) NTSC: 25fps (2592×1520, 2560×1440), 30fps (2304×1296, 1920×1080, 1280×720) Sub Stream PAL: 25fps (704×576, 704×288, 640×360, 352×288) NTSC: 30fps (704×480, 704×240, 640×360, 352×240) Image Setting Saturation, brightness, contrast, sharpness, adjustable by client software or web browser Image Enhancement BLC/3D DNR/HLC OSD 16×16, 32×32, 48×48, 64×64, adaptable size, Letters Such as Week, Date, Time, Total 3 Regions Privacy Mask Yes, 4 regions Smart Defog Yes |
| FEATURE | Alarm Trigger Motion Detection, Mask Alarm, IP Address Conflict Video Analytics Tripwire, Perimeter |
| INTERFACE | Communication Interface 1 RJ45 10M/ 100M self adaptive Ethernet port Audio I/O Mic in Reset Button Yes On-board storage Built-in MicroSD card slot, up to 512 GB |
Related Products
Hikvision 2 MP AcuSense IP Bullet Long Distance Human and Vehicle tracking by deep learning, Dark Fighter CCTV Camera DS-2CD3T26G2-4IS
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹6,150.00
| Weight | 1.83 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.6 × 15.6 × 15.5 cm |
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 360° |
Godrej CCTV 2MP IP Verifocal Bullet Camera STU-IPVB50IRM-1080P
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹5,400.00
Honeywell CCTV Camera AHD 2MP Full HD IR Fixed Lense Bullet Night Vision 1080P HABC-2005PI-L
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹1,475.00
Honeywell Performance AHD 8ch DVR 1080 Full HD HA-DVR-2108-L
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹5,950.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.6 × 4.8 cm |
| Analog Camera Input | 8 Channel, BNC |
| AHD Camera | 1080P@25/30, 720P@25/30fps |
| Audio In/Out | 1/1, RCA |
| Video Compression | H.265 / H.264 |
| Resolution | 1080N, 720P, 960H, D1, CIF |
| Record Rate | Main Stream: 1st channel 1080N/720P(1~25/30fps), Other Channels 1080N/720P(1~15fps); 960H/D1/CIF (1~25/30fps) Sub Stream: CIF (1~7fps) |
Honeywell CCTV Camera AHD 2MP Full HD Fixed Lense Bullet Night Vision 1080P HABC-2005PI
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹1,690.00


Reviews
There are no reviews yet