Professional and Reliability
H.265+ compression effectively reduces the storage space by up to 75%
HD Video Output
Provide simultaneous HDMI and VGA outputs
HDMI video output at up to 4K resolution
Storage and Playback
2 SATA interface for HDD connection (up to 8 TB capacity per HDD)
Smart search/smart playback to improve the playback efficiency
Smart Function
4-ch Motion Detection 2.0
Support multiple VCA (Video Content Analytics) events
Configurable special camera smart functions, such as VCA detection (motion, line crossing, intrusion, etc.)
Network & Ethernet Access
1 self-adaptive 10/100 Mbps Ethernet interface
Hik-Connect for easy network management
Hikvision 8 Channel 2 SATA Metal NVR DS-7608NI-Q2
Features
Key Features :
- Up to 8-ch IP camera inputs
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 1-ch@8 MP/3-ch@4 MP/6-ch@1080p decoding capacity
- Up to 80 Mbps incoming bandwidthq
In stock (can be backordered)
₹7,990.00
In stock (can be backordered)
BEST BUY ₹7,830.20 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Hikvision 8 Channel 2 SATA Metal NVR DS-7608NI-Q2
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
SKU:
DS-7608NI-Q2
Tags: 2mp 4mp supported NVR, 4MP Hikvision supported NVR, DS-7608NI-Q2, hikvision 1 hdd supported nvr, hikvision 2 hdd supported nvr, Hikvision 8 channel 2 sata hdd support nvr, hikvision 8 chn metal nvr, hikvision 8chn nvr for ip camera, Hikvision DS-7608NI-Q2, IP NVR, metal nvr, NVR
Specification
General Information
| IP Video Input | 8-ch |
|---|---|
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 80 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
Warranty
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
Physical Information
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
Related Products
CP Plus 8CH 2 SATA NVR – CP-UNR-4K5082-FI
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹20,290.00
| Weight | 0.597 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 13.5 × 11 cm |
| Brand | CP PLus |
| No. of Cahnnels | 8 channel |
| Recording/Tramsfer Rate | Max. 384 Mbps |
| HDD (SUPPORT) | 2 SATA HDDs up to 20TB Each |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Aditya Infotech Limited |
Tiandy TC-R3108 8 Channel PoE NVR with 4K Output and Smart Playback
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹6,000.00
Hikvision 4 Channel NVR Metal Body DS-7604NI-Q1/M
Rated 5.00 out of 5
(1)
In stock
₹5,190.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 4-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 40 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 9 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 16 Channel 4K NVR DS-7716NI-K4
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹19,990.00
| Weight | 4.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 40 × 7.1 cm |
| IP Video Input | 16 Channel |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Video Output Mode | HDMI/VGA independent output |
| Incoming/Outgoing Bandwidth | Incoming : 200 Mbps Outgoing : 160 Mbps |
| Audio Output | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input ) |
Hikvision 8 Channel 4K NVR DS-7608NI-K1
Rated 5.00 out of 5
(1)
Out of stock
₹7,090.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 8 Channel |
| HDMI Output | HDMI:,4K (3840 × 2160)/30Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60HzVGA: ,1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, |
| Output | HDMI,VGA |
| Incoming Bandwidth | 80 Mbps ,80 Mbps |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1kΩ) |
Honeywell I-HNVR-1440 H.265 4HDD 40 Channel NVR 4K
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹29,500.00
| Weight | 3.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 34.7 × 44 cm |
| Video Input | 40 Channel |
| Max Resolution | 12MP |
| Bandwidth | Income 200Mbps; Outgoing 200Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160, 2560×1600, 2560×1440, 1920×1080, 1280×720, 800×600, 1024×768, 1366×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1280×720, 800×600, 1024×768, 1366×768, 1440×900, 1280×800 |
| Screen Split | 1/3/4/6/8/9/10/13/16/20/25/36/40/64 |
| Audio Output | 1x RCA |


Reviews
There are no reviews yet