Professional and Reliability
H.265+ compression effectively reduces the storage space by up to 75%
Adopt stream over TLS encryption technology which provides more secure stream transmission service
HD Video Output
Provide independent HDMI and VGA outputs
HDMI video output at up to 4K resolution
Storage and Playback
4 SATA interfaces for HDD connection (up to 10 TB capacity per HDD)
8/16-ch synchronous playback
Smart Function
Support multiple VCA (Video Content Analytics) events
Configurable special camera smart functions, such as VCA detection (motion, line crossing, intrusion, etc.), heat map, ANPR, and
people counting
Network & Ethernet Access
2 self-adaptive 10/100/1000 Mbps Ethernet interfaces
Hik-Connect for easy network management
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Features
Key Features :
- Up to 32-ch IP camera inputs
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 2-ch @ 8MP or 4-ch @ 4MP or 8-ch @ 1080P decoding capacity
- 1 HDMI and 1 VGA interfaces: both interfaces support independent video output
- 4 HDDs for continuous video recording
- Up to 256 Mbps incoming bandwidth
Out of stock
₹23,900.00
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹23,422.01 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
SKU:
DS-7732NI-K4
Tags: 2mp 4mp supported NVR, 32chn 4k support nvr hikvision, 4MP Hikvision supported NVR, DS-7732NI-K4, Hikvision 32chn channel 4k nvr, Hikvision DS-7732NI-K4, IP NVR, metal nvr, NVR
Specification
General Information
| IP Video Input | 32-ch |
|---|---|
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 256 Mbps ,160 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
Warranty
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
Physical Information
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 40 × 7.1 cm |
Related Products
Hikvision 16 Channel 4 SATA Metal NVR DS-7716NI-Q4
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹17,890.00
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 39.7 × 7.5 cm |
| IP Video Input | 16-ch Up to 8 MP resolution |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 160 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 1920 × 1080p/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Auxiliary Interface | SATA : 4, SATA interface Capacity : Up to 8 TB capacity for each disk Serial Interface : 1 RS-485 (half-duplex), 1 RS-232 USB Interface : Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 2.0 Alarm In/Out : 16/4 |
Hikvision 16 Channel Metal NVR DS-7616NI-Q2
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹9,490.00
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| IP Video Input | 16-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 160 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Motion Detection 2.0 | Human/Vehicle Analysis : 4-ch |
Hikvision 8 Channel 2 SATA Metal NVR DS-7608NI-Q2
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹7,990.00
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| IP Video Input | 8-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 80 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 4 Channel NVR DS-7104NI-Q1/M
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹5,490.00
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26.0 × 22.5 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 4-ch Up to 4 MP resolution |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 40 Mbps ,60 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 32 Channel 4K 2 SATA NVR- DS-7632NI-K2
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹14,590.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| IP Video Input | 32 Channel |
| Incoming/Outgoing Bandwidth | Incoming : 256 Mbps Outgoing : 160 Mbps |
| Video/ Audio output | HDMI output resolution : 4K (3840 x 2160)/30Hz, 2K (2560 x 1440)/60Hz, 1920 x 1080/60Hz, 1600 x 1200/60Hz, 1280 x 1024/60Hz, 1280 x 720/60Hz, 1024 x 768/60Hz VGA output resolution : 1920 x 1080/60Hz, 1280 x 1024/60Hz, 1280 x 720/60Hz, 1024 x 768/60Hz Audio output : 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | Decoding format : H.265/H.265+/H.264/H.264+/MPEG4 Recording resolution : 8MP/6MP/5MP/4MP/3MP/1080p/UXGA/720p/VGA/4CIF/DCIF /2CIF/CIF/QCIF Synchronous playback : 32-ch Capability : 2-ch @ 4K, or 8-ch @ 1080p |
| Network management | Network protocols : TCP/IP, DHCP, HIK Cloud P2P, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS |
| Hard disk | SATA : 2 SATA interfaces Capacity : Up to 6TB capacity for each HDD |
Honeywell I-HNVR-1110 H.265 1HDD 10 Channel NVR
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹7,490.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.6 × 4.8 cm |
| Video Input | 10 Channel, RJ45 |
| Max Resolution | 8MP |
| Bandwidth | Income 50Mbps; Outgoing 40Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160,1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1366×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1440×900, 1366×768, 1280×800, 1280×720, 1024×768 |
| Screen Split | 1/3/4/5/6/7/8/9/10 |
| Audio Output | 1x RCA |


Reviews
There are no reviews yet