The CORSAIR Carbide Series 275R is a compact mid-tower ATX case that matches minimalist design and a beautiful tempered glass window with a straightforward interior layout and versatile cooling options.
Carbide Carbide Series 275R Tempered Glass Mid-Tower Gaming Case — White
Carbide Carbide Series 275R Tempered Glass Mid-Tower Gaming Case — White
Out of stock
Features
Features
- Compact minimalist design
- Tempered glass enclosing the chassis
- Rugged-construction steel drive trays
- Dedicated cable routing compartment
₹8,500.00
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
BEST BUY ₹8,330.00
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (0)
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Carbide Carbide Series 275R Tempered Glass Mid-Tower Gaming Case — White
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| Maximum GPU Length | 370mm |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 180mm |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Case Expansion Slots | 7 |
| Case Drive Bays | (x2) 3.5in (x3) 2.5in |
| Case Form Factor | Mid-Tower |
Physical Information
| Weight | 10.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.7 × 20 × 42.8 cm |


Reviews
There are no reviews yet