

Features
Out of stock
₹12,890.00
Out of stock
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.


boAt Aavante Bar Azure 5.1 Soundbar With 500W RMS boAt Signature Sound, Bluetooth V5.3, EQ Modes
| Brand | boAt |
|---|
| General Specifications | Driver Size : 6.51 SW + 2.25” 6 SB + 5890 * 2 Surround Output Power : 500W R.M.S. Frequency : 40Hz – 20Khz Operating Range : 10m Compatibility : Optical; HDMI(ARC); Bluetooth v5.3; AUX; USB |
|---|
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
| Weight | 8.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 90.2 × 6.9 × 9.3 cm |
| Country of origin | China |
|---|
In stock
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24.13 × 28.57 × 19.05 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) 24W × 2 + 36 W × 2 Frequency Response 50Hz – 20 KHz Signal-to-Noise Rate ≥85dB(A) Audio Inputs Bluetooth, 3.5mm to RCA, Optical lnput Sensitivity Line 1: 800mV ± 50mV; Line 2: 600mV ± 50mV; OPT: 500mFFs ± 50mFFs Dimensions (W x H x D) 9.5in x 11.25in x 7.5in Net Weight 7kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
Available on backorder
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 25.4 × 22.3 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) 19W × 2 + 16W × 2 Driver Units 116 mm Nomex diaphragm (Mid-Bass) + Φ19 mm silk diaphragm (Tweeter) Frequency Response 60Hz – 20kHz Signal-to-Noise Rate ≥ 80dB (A) Audio Inputs Bluetooth, Line In, Optical, Coaxial lnput Sensitivity Line In 1: 400 ± 50mV; Line In 2: 600 ± 50mV; OPT: 350 ± 50mFFS; COAX: 350 ± 50mFFS; Bluetooth: 500 ± 50mFFS Bluetooth Version V5.1 Dimensions (W x H x D) 155mm × 254mm × 223mm Net Weight 7kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
In stock
| Weight | 6.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.4 × 25.4 × 21.4 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) 15W × 2 (tweeter) + 18W × 2 (mid-bass driver) Driver Units 4″ (Mid-range and bass) + 0.75″ (Treble) Frequency Response 52Hz – 20kHz Signal-to-Noise Rate ≥ 85dB (A) Audio Inputs Dual RCA, Bluetooth lnput Sensitivity Line In1: 700 ± 50mV Line In2: 550 ± 50mV Bluetooth: 400 ± 50mFFS Bluetooth Version V5.0 Dimensions (W x H x Dmm) 154mm x 254mm x 214mm Net Weight 6.6kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
In stock
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.6 × 23.4 × 19.6 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) 21W + 21W Driver Units 4″ (Mid-range and bass) + 0.5″ (Treble) Frequency Response 51Hz – 20kHz Signal-to-Noise Rate ≥ 85dB(A) Audio Inputs Bluetooth, Line In, Optical, Coaxial lnput Sensitivity LINE In 1 R/L: 500 ± 50mV LINE In 2 R/L: 600 ± 50mV Optical / Coaxial R/L: 350 ± 50mFFS Bluetooth R/L:700 ± 50mFFS Dimensions (W x H x Dmm) 146mm * 234mm * 196mm Net Weight 4.9kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
In stock
| Weight | 38 kg |
|---|---|
| Dimensions | 96.5 × 46 × 65 cm |
| Audio system | Output power in total : 120 W Frequency range : 40 Hz – 20 kHz Signal/Noise ratio : >70 dB THD : <10% |
| Audio systems L/R channels | Rated output power : 60 W x 2 Channel separation : >35 dB Input sensitivity : 600mV |
| Left/Right speakers | Speaker driver : Woofer – 10 inch 4 ohm, Mid-range – 4 inch 4 ohm, Tweeter – 2 inch 8 ohm Driver power range : 60 W x 2 Frequency range : 40 Hz – 20 kHz Norminal impedance : 4 ohm Sensitivity : 84 dB (2.83V/1 m) |
| Connectivity | Cable length: 1.5 m Connector : 3.5 mm RCA Microphone : Microphone socket USB : USB 2.0 |
| Packaging content | Quick installation guide : Yes Number of satellites : 2 |
| Compatibility | Smartphone/tablet APP control : No |
In stock
| Weight | 1.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 900 × 67 × 63 cm |
| Features | – 220W power output – Dedicated sound mode to enhance voice clarity – Wireless subwoofer for extra deep bass – Dolby Digital embedded – Wireless music streaming via Bluetooth – One cable connection with HDMI ARC |
| Interfaces | Bluetooth |
| Connectivity Types | Wireless |
| Port | HDMI – 1 USB – 1 |
| Bluetooth | Bluetooth version 4.2 |
| Optical Input | YES |
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet