

Features
Out of stock
₹12,890.00
Out of stock
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.


boAt Aavante Bar Azure 5.1 Soundbar With 500W RMS boAt Signature Sound, Bluetooth V5.3, EQ Modes
| Brand | boAt |
|---|
| General Specifications | Driver Size : 6.51 SW + 2.25” 6 SB + 5890 * 2 Surround Output Power : 500W R.M.S. Frequency : 40Hz – 20Khz Operating Range : 10m Compatibility : Optical; HDMI(ARC); Bluetooth v5.3; AUX; USB |
|---|
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
| Weight | 8.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 90.2 × 6.9 × 9.3 cm |
| Country of origin | China |
|---|
Available on backorder
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 25.4 × 22.3 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) 19W × 2 + 16W × 2 Driver Units 116 mm Nomex diaphragm (Mid-Bass) + Φ19 mm silk diaphragm (Tweeter) Frequency Response 60Hz – 20kHz Signal-to-Noise Rate ≥ 80dB (A) Audio Inputs Bluetooth, Line In, Optical, Coaxial lnput Sensitivity Line In 1: 400 ± 50mV; Line In 2: 600 ± 50mV; OPT: 350 ± 50mFFS; COAX: 350 ± 50mFFS; Bluetooth: 500 ± 50mFFS Bluetooth Version V5.1 Dimensions (W x H x D) 155mm × 254mm × 223mm Net Weight 7kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
In stock
| Weight | 4.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.9 × 15.9 × 20.35 cm |
| Specification | Total Output Power (RMS) R/L (treble): 15W + 15W R/L (mid-range and bass): 20W + 20W Driver Units Tweeter: Φ19mm × 2 Mid-bass driver: 4 inch × 2 Audio Inputs AUX, Line in, Bluetooth Bluetooth Version V5.0 Dimensions (W x H x D) 359mm × 159mm × 203.5mm Net Weight 4.6kg |
| Country of origin | China |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Edifier |
Out of stock
| Weight | .360 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 9.5 × 18.2 cm |
| CONNECTS TO | • Poly Sync 20: PC via USB-A or USB-C cable (depending on model); smartphone via Bluetooth • Poly Sync 20+: PC via USB-A or USB-C cable (depending on model) or wirelessly via included BT600 Bluetooth adapter; smartphone via Bluetooth |
| COMPATIBLE WITH | Windows® or Mac OS |
| USER INTERFACE FEATURES | • Touch sensitive user controls for – Call/answer end – Mute – Volume +/- – Programmable function button – Microsoft Teams (Microsoft Teams versions only) • Push button user controls for – Power On/off – Bluetooth pairing • Highly visible status light bar • Integrated USB-A or USB-C cable (depending on model) • One USB-A port for smartphone charging |
| AUDIO FEATURES | • Three microphone steerable array • Microphone pickup range – up to 7 ft / 2 m • Ideal for room sizes – up to 4 m x 4 m • Microphone Frequency Response – 100 Hz to 6.7 kHz • Full duplex audio • Noise and echo reduction • Loudspeakers 1 x 40 mm highperformance music speaker • Loudspeaker frequency response – 80 Hz to 20 kHz • Bass reflex with dual passive radiators |
| CABLE LENGTH | 715 mm/28 in |
| ENVIRONMENTAL | IP64 dust and water resistant |
Out of stock
| Weight | 3.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11.2 × 9.1 × 9.1 cm |
| General Specifications | Bluetooth version : 4.2 Support : A2DP 1.3, AVRCP 1.6 Transducers : Mid-high range Rated Power : 2 x 15W RMS + 1 x 100W RMS Frequency response : 45Hz – 20KHz (-6dB) Signal to noise ratio : 80dB at 15W (Mid-high range); 80dB at 100W (Subwoofer) Power supply : 100-240V – 50/60Hz Bluetooth transmitter power : 0 – 9dBm Bluetooth transmitter frequency range : 2.402 – 2.480GHz Bluetooth transmitter modulation : GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK Dimension (H x W x D) : 283.6 x 232 x 232 (mm) \ 11.2″ x 9.1″ x 9.1″ Weight : 3.6kg (7.9lb) |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Country of origin | China |
In stock
| Weight | 38 kg |
|---|---|
| Dimensions | 96.5 × 46 × 65 cm |
| Audio system | Output power in total : 120 W Frequency range : 40 Hz – 20 kHz Signal/Noise ratio : >70 dB THD : <10% |
| Audio systems L/R channels | Rated output power : 60 W x 2 Channel separation : >35 dB Input sensitivity : 600mV |
| Left/Right speakers | Speaker driver : Woofer – 10 inch 4 ohm, Mid-range – 4 inch 4 ohm, Tweeter – 2 inch 8 ohm Driver power range : 60 W x 2 Frequency range : 40 Hz – 20 kHz Norminal impedance : 4 ohm Sensitivity : 84 dB (2.83V/1 m) |
| Connectivity | Cable length: 1.5 m Connector : 3.5 mm RCA Microphone : Microphone socket USB : USB 2.0 |
| Packaging content | Quick installation guide : Yes Number of satellites : 2 |
| Compatibility | Smartphone/tablet APP control : No |
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet