Home > Storage > Card Reader > Page 2
Showing 21–26 of 26 resultsSorted by latest
Card Reader
ProGrade Digital CFexpress Type B & UHS-II SDXC Dual-Slot USB 3.2 Gen 2 Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹7,700.00
ProGrade Digital Dual-Slot UHS-II SDXC USB 3.2 Gen 2 Type-C Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹7,731.00
ProGrade Digital CFexpress Type A & UHS-II SDXC Dual-Slot USB 3.2 Gen 2 Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹7,700.00
ProGrade Digital Dual-Slot CFast 2.0 & UHS-II SDXC USB 3.1 Gen 2 Type-C Card Reader
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹7,700.00
| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 cm |
| Memory Card Slots | 1 x CFast (CFast 2.0 / SATA III [6 Gb/s]), 1 x SDXC (UHS-II [312 MB/s]) |
| Host Connection | USB Type-C Male [USB 3.1 / 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)] |
| Power Source | USB Bus Power |
| LED Indicators | Available |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Manufacturer | ProGrade Digital, Taiwan |
SanDisk ImageMate Pro USB 3.0 Reader
Rated 5.00 out of 5
(1)
Out of stock
₹2,100.00
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 4.5 × 1.6 cm |
| Card Reader Supported OS | Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 10 or Later, Mac OS X 10.2.8 or later, Linux Kernel 2.6.30 or later |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Brand | SanDisk |


