Home > Scanner
Showing all 10 resultsSorted by latest
Filter by price
Filter by brands
Scanner
Epson Document Scanner WorkForce DS-C490 Portable A4 Compact Desktop Document Scanner with Auto Document Feeder
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹28,900.00
| Dimensions | 29.6 × 10.4 × 12.5 cm |
|---|---|
| Scanner | Scanner Type: A4 sheet-fed, simplex colour scanner Sensor Type: Colour Contact Image Sensor (CIS) x 2 Scanning Method: Fixed carriage and moving document Light Source: RGB LED x 2 Optical Resolution: 600 x 600 dpi Output Resolution: 50 – 1,200 dpi (in 1 dpi increments) Bit Depth: Colour: 30-bit input, 24-bit output Grayscale: 10-bit input, 8-bit output Black and White: 10-bit input, 1-bit output Min Document Size: 50.8 x 50.8 mm Max Document Size: 215.9 x 5580 mm Supported Paper Weight: Vertical Path: 40 – 127 g/m2, Less than A6 size: 40 – 209 g/m2 Straight Path: 40 – 413 g/m2 Output File Formats: Epson Scan 2: JPEG, TIFF, Multi-TIFF, PDF, Searchable PDF, BMP, PNG Document Capture Pro (Win): JPEG, BMP, PDF, Searchable PDF, TIFF, Multi-TIFF, PNG, DOCX, XLSX, PPTX |
| Connectivity | Standard: USB 3.0 |
| Scan Speed | Resolution (Colour / Monochrome): 300 dpi: 40 ppm / 80 ipm |
| ADF Specifications | Automatic Duplex Scanning: Yes |
| Importer | Epson India Pvt Ltd |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
Epson Document Scanner WorkForce DS-C330 Portable A4 Sheet-fed Document Scanner
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹22,790.00
| Dimensions | 29.6 × 10.4 × 12.5 cm |
|---|---|
| Scanner | Scanner Type: A4 sheet-fed, simplex colour scanner Sensor Type: Colour Contact Image Sensor (CIS) x 2 Scanning Method: Fixed carriage and moving document Light Source: RGB LED x 2 Optical Resolution: 600 x 600 dpi Output Resolution: 50 – 1,200 dpi (in 1 dpi increments) Bit Depth: Colour: 30-bit input, 24-bit output Grayscale: 10-bit input, 8-bit output Black and White: 10-bit input, 1-bit output Min Document Size: 50.8 x 50.8 mm Max Document Size: 215.9 x 3,048 mm Supported Paper Weight: Vertical Path: 40 – 127 g/m2, Less than A6 size: 40 – 209 g/m2 Straight Path: 40 – 413 g/m2 Output File Formats: Epson Scan 2: JPEG, TIFF, Multi-TIFF, PDF, Searchable PDF, BMP, PNG Document Capture Pro (Win): JPEG, BMP, PDF, Searchable PDF, TIFF, Multi-TIFF, PNG, DOCX, XLSX, PPTX |
| Connectivity | Standard: USB 3.0 |
| Scan Speed | Resolution (Colour / Monochrome): 300 dpi: 30 ppm / 60 ipm 600 dpi: 5 ppm / 10 ipm |
| ADF Specifications | Automatic Duplex Scanning: Yes |
| Importer | Epson India Pvt Ltd |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
Epson Perfection Color Photo and Document Flatbed Scanner V39 II
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹5,290.00
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24.9 × 36.4 × 3.9 cm |
| Scanning | Scanner Type: Flatbed colour image scanner Sensor Type : Contact Image Sensors (CIS) Scanning Method: Fixed document and moving carriage Optical Resolution: 4,800 dpi x 4,800 dpi Output Resolution : 50 – 4,800 dpi (in 1 dpi increments), 7,200 dpi, 9,600 dpi Scanner Bit Depth (Colour): 48-bit input, 24-bit output Scanner Bit Depth (Grayscale): 16-bit input, 8-bit output Scanner Bit Depth (Black & White): 16-bit input, 1-bit output Max Document Size: Up to 216 x 297mm |
| Scan Speed | Reflective Scanning (Monochrome): 300dpi: 10 sec 600dpi: 12.0 sec 1200dpi: 37.0 sec Reflective Scanning (24 bit Colour): 300dpi: 10 sec 600dpi: 29.0 sec 1200dpi: 103.0 sec |
| Connectivity | Standard: USB 2.0 |
| Supported OS | Windows : Win 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11, Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 / 2019 Mac : Mac OS X 10.11 or later |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Manufacturer | Epson INC |
Epson Document Scanner WorkForce DS-310 Compact Size Portable Sheet-fed
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹20,890.00
| Weight | 1.77 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49.5 × 39.5 × 32.5 cm |
| Scanning | Scanner Type: A4 sheet-fed, simplex colour scanner Sensor Type: CIS Light Source: RGB LED Optical Resolution: 600 x 600 dpi Output Resolution: 50 – 1,200 dpi (in 1 dpi increments) Scanner Bit Depth (Colour): 48-bit input, 24-bit output Scanner Bit Depth (Grayscale): 16-bit input, 8-bit output Scanner Bit Depth (Black & White): 16-bit input, 1-bit output Max Document Size: 216 x 1,117mm Output File Formats: Epson Scan 2: JPEG, TIFF, Multi-TIFF, PDF, Searchable PDF, BMP, PNG Document Capture Pro (Win): JPEG, BMP, PDF, Searchable PDF, TIFF, Multi-TIFF, PNG, DOCX, XLSX, PPTX |
| Scan Speed | ADF Monochrome (Simplex / Duplex): 200 dpi: 25ppm / 50ipm, 5.0ppm / 10ipm (USB Bus Power) 300 dpi: 25ppm / 50ipm 5.0ppm / 10ipm (USB Bus Power) 600 dpi: 5.0ppm / 10ipm 5.0ppm / 10ipm (USB Bus Power) ADF Colour (Simplex / Duplex): 200 dpi: 25ppm / 50ipm 5.0ppm / 10ipm (USB Bus Power) 600 dpi: 5.0ppm / 10ipm 5.0ppm / 10ipm (USB Bus Power) |
| ADF Specifications | Scanner Type: A4 Sheet-fed, one-pass duplex colour scanner Optical Sensor: CIS Light Source: RGB LED Optical Resolution: 600 x 600 dpi Output Resolution: 50 dpi – 1,200 dpi (1 dpi increments) Min Document Size: 50.8 x 70mm Max Document Size: 216 x 1,117mm Support Paper Thickness: 51.8 – 128gsm ADF Capacity: 20 sheets Automatic Duplex Scanning: Yes Daily Duty Cycle: up to 500 pages / day Multi-feed Detection: Length Detection |
| Connectivity | Standard: USB 3.0 |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Epson INC |
Epson Document Scanner WorkForce DS-410 A4 Duplex Sheet-fed
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹28,490.00
| Weight | 2.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29.7 × 15.2 × 15.4 cm |
| Scanner | Scanner Type: Sheet-fed, one-pass duplex color scanner Photoelectric Device: CMOS single-line contact image sensor Optical Resolution: 600 dpi Color Bit Depth: 48-bits per pixel internal / 24-bit external Monochrome Bit Depth: 1-bit Grayscale Bit Depth: 16-bits per pixel internal / 8-bit external Output Resolution: 75 to 1200 dpi Effective Pixels: 5,100 x 21,600 pixels Light Source: 3-Color RGB LED Scanning Speed: up to 26 ppm/52 ipm1 |
| Automatic Document Feeder | Capacity: 50 sheets Document Sizes: Paper size Minimum: 2.1″ x 2.9″ Paper size Maximum: 8.5″ x 36″ Daily Duty Cycle: 3,000 sheets Paper Weight: 50 to 209 g/m Consumables: Roller assembly kit: 100,000 cycles |
| General | Operating Systems: Windows® 10 Windows 8/8.1 Windows 7 Mac OS X® 10.9.8 – macOS® 10.12.x Software requires Internet connection for download and installation. Temperature: 41° to 95° F (10° to 35° C) Humidity: 10 – 80% (no condensation) Dimensions: 11.7″ x 6″ x 6.1″ (W x D x H) Weight: 5.5 lb Security: Kensington® type Warranty: 3-year limited warranty in US and Canada |
| Scan Features | Buttons: 3 buttons: Power, Start, and Stop |
| Importer | Epson India Pvt Ltd |
| Connectivity | Standard Connectivity: Hi-Speed USB 2.0 |
Zebra LI4278 Black Handheld Cordless Bar Code Scanner
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹12,490.00
| Weight | 0.224 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 7 × 18.6 cm |
| Performance Characteristics | Skew Tolerance ±65° Pitch Tolerance ±65° Roll Tolerance ±45° Scan Pattern Single bright aiming line Scan Angle Horizontal 35° Scan Speed 547 scans per second Motion Tolerance 25 in./ 63.5 cm per second Light Source LED Class 1 device 617nm (amber) Min. Print Contrast 15% MRD Scans Per Charge Up to 57,000 Hours of Operation Per full charge: 72 hours |
| Scan resolution, optical | Up to 600 dpi (colour and monochrome, ADF); Up to 1200 dpi (colour and monochrome, flatbed) |
| Wireless Connectivity | Radio Bluetooth v2.1 Class 2 Radio Data Rate 3.0 Mbit/s (2.1 Mbit/s) Bluetooth v2.1 Radio Range* 330 ft./100 m (line of sight) |
| Physical Characteristics | Cradle Interface RS232, RS485 (IBM), USB, Keyboard Wedge Color Black; White Battery Rechargeable replaceable battery with ‘green sustainability’ |
| Decode Ranges (Typical Working Ranges**) | 3 mil Minimum resolution 4 mil 4-10 in./10.2-25.4 cm 5 mil 3-13 in./7.6-33 cm 7.5 mil 1.5-19 in./ 3.8-48.3 cm 13 mil (100% UPC-A) 1-31 in./2.5-78.7 cm 20 mil 1-42 in./2.5-106.7 cm 26 mil (200% UPC-A) 3-55 in./7.6-140 cm 100 mil (paper) >20 ft./6 m ** Ranges are calculated on Code 39 unless otherwise noted |
| Warranty | 3 Years Limited Warranty by Manufacturer |
HP ScanJet Pro 2500 f1 Flatbed Scanner (L2747A)
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹24,490.00
| Weight | 6.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 54.8 × 19.4 × 46.5 cm |
| Scanner type | Flatbed, ADF |
| Scan resolution, optical | Up to 600 dpi (colour and monochrome, ADF); Up to 1200 dpi (colour and monochrome, flatbed) |
| Scan resolution, hardware | Up to 600 x 600 dpi (colour and monochrome, ADF); Up to 1200 x 1200 dpi (colour and monochrome, flatbed) |
| Duty cycle (daily) | Up to 1,500 pages (ADF) |
| Bit depth | 24-bits external 48-bits internal |
| Automatic document feeder scan speed | Up to 20 ppm/40 ipm (black & white, grey and colour, 300 dpi) 1 |
Epson Perfection Flatbed Scanner V39
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹4,880.00
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24.9 × 36.4 × 3.9 cm |
| Scanning | Scanner Type: Flatbed colour image scanner Scanning Method: Fixed document and moving carriage Optical Resolution: 4,800 dpi x 4,800 dpi *1 Scanner Bit Depth (Colour): 48-bit input, 24-bit output Scanner Bit Depth (Grayscale): 16-bit input, 8-bit output Scanner Bit Depth (Black & White): 16-bit input, 1-bit output Max Document Size: Up to 216 x 297mm |
| Scan Speed | Reflective Scanning (Preview): 10.4 sec *3 Reflective Scanning (Monochrome): 1bit (300dpi: 10.4 sec) *3 1bit (600dpi: 12.0 sec) *3 1bit (1200dpi: 37.0 sec) *3 Reflective Scanning (24 bit Colour): 300dpi: 9.9 sec *3 600dpi: 29.0 sec *3 1200dpi: 103.0 sec *3 |
| Connectivity | Standard: USB 2.0 |
| Performance | Output Resolution: 50 dpi to 4800 dpi, 7200 dpi, 9600 dpi *2 (50 dpi to 4800 dpi in 1 dpi increments) |
| Configuration | Light Source: LED Optical Sensor: Contact Image Sensors (CIS) 40,800 pixels x 56,160 pixels (4800 dpi) |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
Canon Scanner Lide 400 Fast and Compact Flatbed Scanner with Upright Scanning
Rated 5.00 out of 5
(2)
Out of stock
₹6,180.00
| Weight | 1.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36.5 × 3.9 cm |
| Scan resolution | 4800 x 4800dpi |
| Scan speed | (A4, 300dpi): Approx. 8s |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Brand | Canon |


