Professional and Reliability
H.265+ compression effectively reduces the storage space by up to 75%
HD Video Output
Provide simultaneous HDMI and VGA outputs
HDMI video output at up to 4K resolution
Storage and Playback
1 SATA interface for HDD connection (up to 8 TB capacity per HDD)
Smart search/smart playback to improve the playback efficiency
Smart Function
1-ch Motion Detection 2.0
Support multiple VCA (Video Content Analytics) events
Configurable special camera smart functions, such as VCA detection (motion, line crossing, intrusion, etc.)
Network & Ethernet Access
1 self-adaptive 10/100 Mbps Ethernet interface
Hik-Connect for easy network management
Hikvision 4 Channel NVR Metal Body DS-7604NI-Q1/M
In stock (can be backordered)
SKU:
DS-7604NI-Q1
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
1 review Features
Key Features :
- Up to 4-ch IP camera inputs
- H.265+/H.265/H.264+/H.264 video formats
- Up to 1-ch @ 8MP or 5-ch @ 1080P decoding capacity
- Up to 40 Mbps incoming bandwidth
In stock (can be backordered)
₹5,190.00
In stock (can be backordered)
BEST BUY ₹5,086.20 Save 2% by paying through Bank & UPI
-
RazorPay Trusted Business
-
Safe & Free Delivery
-
COD Available
-
GST Invoicing Save* Upto 18%
1
+ Orders Fulfilled
Description
UnBoxing
Reviews (1)
1 review for Hikvision 4 Channel NVR Metal Body DS-7604NI-Q1/M
Customer Images



Aftab Alam
Good picture quality

Aftab Alam
Good picture quality


5.0
Rating
1-1 of 1 review
Sorry, no reviews match your current selections
Add a review
You must be logged in to post a review
Log In
Q & A
Q & A
Ask a question
Hikvision 4 Channel NVR Metal Body DS-7604NI-Q1/M
Your question
* Question is required
Name
* Name is required
Email
* Email is required
There are no questions yet
Specification
General Information
| IP Video Input | 4-ch |
|---|---|
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 40 Mbps ,80 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (4096 x 2160)/30 Hz, 4K (3840 x 2160)/30 Hz, 2K (2560 x 1440)/60 Hz, 1920 9 x 1080/60 Hz, 1600 x 1200/60 Hz, 1280 x 1024/60 Hz, 1280 x 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
Warranty
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
|---|
Physical Information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 24 × 4.8 cm |
Related Products
CP Plus 16 CH 2 SATA NVR – CP-UNR-4K5162-FI
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹19,959.00
| Weight | 0.597 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 13.5 × 11 cm |
| Brand | CP PLus |
| No. of Cahnnels | 16 channel |
| Recording/Tramsfer Rate | Max. 384 Mbps |
| HDD (SUPPORT) | 2 SATA HDDs up to 20TB Each |
| Warranty | 2 Years Manufacturer |
| Manufacturer | Aditya Infotech Limited |
Hikvision 32 Channel 1U 2 SATA K-Series AcuSense 4K NVR- DS-7632NXI-K2
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹16,690.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 31.5 × 5.2 cm |
| Intelligent Analytics | AI by Device : Facial recognition, perimeter protection, motion detection 2.0 AI by Camera : Facial recognition, perimeter protection, throwing objects from building, motion detection2.0, ANPR, VCA |
| Facial Recognition | Facial Detection and Analytics : Face picture comparison, human face capture, face picture search Face Picture Library : Up to 16 face picture libraries, with up to 20,000 face pictures in total (each picture ≤ 4 MB, total capacity ≤ 1 GB) Facial Detection and Analytics Performance : 1-ch, 8 MP Face Picture Comparison : 4-ch |
| Motion Detection 2.0 | By Device : All channels, 4 MP (when enhanced SVC mode is enabled, up to 8 MP) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm By Camera : All channels |
| Perimeter Protection | By Device : 2-ch, 4 MP (HD network camera, H.264/H.265) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm By Camera : All channels |
| Video and Audio | IP Video Input : 32-ch Incoming : 256 Mbps Outgoing : 160 Mbps HDMI Output : 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz, 1600 × 1200/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz, 1024 × 768/60 Hz VGA Output : 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz Video Output Mode : HDMI/VGA independent output CVBS Output : N/A Audio Output : 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input) Two-Way Audio : 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Decoding | Decoding Format : H.265/H.265+/H.264+/H.264 Recording Resolution : 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA/4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF Synchronous playback : 16-ch Decoding Capability : AI on: 1-ch@12 MP (30 fps)/2-ch@8 MP (30 fps)/4-ch@4 MP (30 fps)/8-ch@1080p (30 fps) AI off: 2-ch@12 MP (30 fps)/3-ch@8 MP (30 fps)/6-ch@4 MP (30 fps)/12-ch@1080p (30 fps) Stream Type : Video, Video & Audio Audio Compression : G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/AAC |
Hikvision 32 Channel Metal 4 SATA 4K NVR DS-7732NI-K4
Rated 0 out of 5
(0)
Out of stock
₹23,900.00
| Weight | 4.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44.5 × 40 × 7.1 cm |
| IP Video Input | 32-ch |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 256 Mbps ,160 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 8 Channel NVR DS-7108NI-Q1/M
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹5,990.00
| Weight | .9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22.5 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 8-ch Up to 4 MP resolution |
| Incoming / Outgoing Bandwidth | 60 Mbps ,60 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
Hikvision 4 Channel 4K NVR DS-7604NI-K1
Rated 0 out of 5
(0)
Available on backorder
₹7,490.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 24 × 4.8 cm |
| IP Video Input | 4 Channel |
| HDMI Output | HDMI:,4K (3840 × 2160)/30Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60HzVGA: ,1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, |
| Output | HDMI,VGA |
| Incoming Bandwidth | 40 Mbps ,80 Mbps |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1kΩ) |
Honeywell I-HNVR-1120 H.265 1HDD 20 Channel NVR
Rated 0 out of 5
(0)
In stock
₹8,990.00
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 20 cm |
| Video Input | 20 Channel, RJ45 |
| Max Resolution | 8MP |
| Bandwidth | Income 80Mbps; Outgoing 80Mbps |
| HDMI/VGA Output | HDMI 1-ch, 3840×2160, 2560×1440, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 VGA 1-ch, 1920×1080, 1280×720, 1024×768, 1440×900, 1280×800 |
| Screen Split | 1/3/4/5/6/7/8/9/10/13/16/20A/20B |
| Audio Output | 1x RCA |


Good picture quality